XC Race Page 2006 (on TullyRunners.com)


Girls & Boys XC Performance Database

Race Results

Running Links



Contact Info






NY State Boys All-State & Runners of the Year (Dec 14) ... by Tom Cuffe

Footlocker Finals (Dec 9) ... Steve Murdock (Shen) finishes 3rd; NE Boy's team 2nd... Speed Ratings Added ... Some Photos added

NY State Girls XC All-State & Runners of the Year (Dec 2) ... by Dan Doherty

Speed Rating History of Footlocker Finals 2005-1997 (Dec 5)

NTN - Nike Team Nationals (Dec 2) ... Fayetteville-Manlius Girls Win National Championship ... Hilton Girls 2nd, Colts Neck NJ 4th - Northeast Girls Dominate Again ... Coatesville PA Boys win again for Northeast with Shenendehowa 6th ... Steve Murdock (Shen) individual boys winner ... Speed Ratings Added

Footlocker West (Dec 2) ... Speed Ratings
NTN Open Races (Dec 2) ... Speed Ratings

NTN Predictions ... Who will win NTN?? ... Midlothian Girls & York Boys are the projected favorites ... But many teams have a real chance ...Good luck to the NY teams (Fayetteville-Manlius Girls, Hilton Girls & Shenendehowa Boys)...Actual Scores & Comments Added (Dec 3)

Footlocker NE - Boys (Nov 25) ... Tom Gruenewald (FM), Steve Murdock (Shen) and Brian Rhodes-Devey (Guilderland) qualify for Finals ... Speed Ratings Added

Footlocker NE - Girls (Nov 25) ... Hannah Davidson (Saratoga), Shelby Greany (Suffern), Liz Deir (Honeoye FL) and Allison Sawyer (Hilton) qualify for Finals ... Speed Ratings Added

Footlocker Midwest (Nov 25) ... Speed Ratings

Footlocker South (Nov 25) ... Speed Ratings

California State Meet (Nov 25) ... Speed Ratings


Article:  "NTN Selections 2006 - Some Thoughts" (Nov 22 )

NY Federation Championships (Nov 18) ... Fayetteville-Manlius Girls &  Shenendehowa Boys win Fed titles ... Tom Gruenewald (FM) wins and just misses course record ... Hannah Davidson (Saratoga) top individual girl ... [PHOTOS] ... Speed Ratings added

Selected Speed Ratings (Nov 11) ... New Jersey MOC

Predictions - NY Federation Championships (Nov 14)

NY State Championships - BOYS (Nov 11) ... Shenendehowa & Steve Murdock on top ... Tully wins Class C Title ... [PHOTOS] ... Speed Ratings added

NY State Championships - GIRLS (Nov 11) ... FM Girls surprise Saratoga & Hilton ... [PHOTOS] ... Speed Ratings added

Predictions - NYSPHSAA State Championship (Nov 6) ... ACTUAL Scores & Comments Added (Nov 12)

NYSAIS Championships (Nov 11) ... Collegiate preps for Feds

Selected Speed Ratings (Nov 11) ... CHSAA Championships, PSAL Championships


NYSPHSAA Team Ratings (Nov 6) ... Looking ahead at Federations

XC Leaderboard 2006 (Nov 13 update)
 Girls Individuals (NY STATE) 
 Boys Individuals (NY STATE)  
 Girls Individuals (Section 3 - Final of the year)
 Boys Individuals (Section 3 - Final of the year)

NY State Team Rankings ... available on ArmoryFoundation.org

Of Interest: ... Link to the Unofficial Section 9 2006 NYSPHSAA Cross Country Championships Web Site

Note ... All available NY speed ratings have been uploaded into the Database Page files


More Odds N' Ends of Interest (Nov 4) ... Coatesville Boys run well at PA State Meet

Selected Speed Ratings (Nov 3, 4) ... Section 5 Champ, Ivy League Championship, Section 1 Champ, Section 11 Champ

Section 3 Championships - BOYS (Nov 3) ... Liverpool upsets FM ... Gruenewald (FM) fastest
Section 3 Championships - GIRLS (Nov 3) ... Elizabeth McMahon (West Genesee) fastest as FM Girls win handily

** Team Projections for the Section 3 Championships (Oct 31) ... ACTUAL Scores & comments added (Nov 4)

Section 2 Championships (Nov 3) ... Shenendehowa Boys outstanding performance (equal to any in the nation thus far this season)
Section 6 Championships (Nov 3) ... East Aurora Girls fast
Section 7 Championships (Nov 3)
Section 4 Championships (Nov 2) ... Christian Thompson (Candor) and Paige Mullins (Johnson City) fast at Chenango Valley


Updated Longbranch XC Course Map ... for the Section 3 Championships

Selected Speed Ratings (Oct 29, 30) ... CHSAA races ... Good performance by Chaminade at Sunken Meadows

OHSL Championships (Oct 28) ... Tommy Gruenewald (FM) and Elizabeth McMahon (West Gen) individual winners under cold, windy, sloppy conditions ... FM Girls strong in taking team title

Adirondack Invitational (Oct 28)

Suburban Council Championships (Oct 28) ... Saratoga Girls & Shenendehowa Boys win handily
Monroe County Championships (Oct 28) ... Hilton Girls win ... Corey Robinson (Greece Odyssey) & Allison Sawyer top individuals
ECIC Championships (Oct 28) ... East Aurora Girls & Clarence Boys win in mud-fest conditions
IAC Championships (Oct 28) ... Section 4
MHAL Championships (Oct 27) ... Section 9
Chautauqua - Cattaraugus County Championships (Oct 27) ... Section 6

Selected Speed Ratings (Oct 28 weekend) ... Collegiate Invitational, OCIAA Championships, Northern Counties (Sec 1) Champ, Greenman Invitational, Wayne Finger Lakes Champ

More Odds N' Ends of Interest (Oct 27) ... Coatesville Boys have their best team race of the year at PA Districts ... Radnor Girls continue to run well

Selected Speed Ratings (Oct 23-26) ... Westchester County Champ, Rockland County Champ, Wasaren League Champ, Newark Valley Invite, Colonial Council, Foothills Council, WAC Conf Champ, NAC Interdivisional Champ, Big 10 Champ


Marathon Invitational (Oct 21) ... Tully Boys & Thomas A. Edison Girls win seeded races ... Stephen Benedict (Windsor) and Paige Mullins (Johnson City) fastest
Liverpool Invitational (Oct 21) ... John Haenle (Lockport) & Wendy Pavlus (Tupper Lake) fastest individuals ... Liverpool Boys & CNS Girls tops in merged team scores
Weedsport Invitational (Oct 21) ... Canadaigua's Jeannie Sauter & Sean Vollenweider individual winners
Selected Speed Ratings (Oct 21 weekend) ... Eastern States (VCP) ... Sec 1-Westchester Coaches Inv, Brown Invitational, Nassau Coaches Invitational, Schuylerville Invite

OHSL Freedom Division Championship (Oct 17) ... ESM Boys & Mexico Girls
TVL League Championships (Oct 17) ... Holland Patent Boys & New Hartford Girls
Frontier League Championships (Oct 17) ... South Jefferson Boys & Girls

Manhattan Invitational (Oct 14) ...Selected Girls & Boys Speed Ratings
CSC (Center States Conf) Championship (Oct 14) ... Cooperstown Boys edge Sauquoit (58-60 ... Sauquoit Girls over Canastota (36-72)
Burnt Hills Invitational (Oct 14) ... Lee Berube (Ticonderoga) and Mary Kate Champagne (Seton Catholic) fastest
Phoenix Invitational (Oct 14) ... Chris Stogsdill (Marcellus, 15:53.9) over Zach Ornelas (SJeff, 16:00.5)
RFA (Bill Coughlin) Invitational (Oct 14)
STAC Championships (Oct 14) ... Section 4 (full varsity results)


Selected Speed Ratings (Oct 7 weekend) .. Steel City Invite PA (added due to multiple requests) ... Grout Run, Brewster Bear Classic, St. Anthony's Invite, Mayor's Cup, Cobleskill Invy

Tully Invitational (Oct 7) ... Tully boys edge Pawling (47-52) in a good contest between top Class "C" teams in the State (Pawling's Colby Del Bene wins) ... Pittsford Sutherland boys win A/B race ... Tully girls win C/D race ... Baldwinsville girls edge Liverpool by one point in A/B race ... [PHOTOS]

Syracuse City Schools Invitational (Oct 7) ... CNS takes team titles

Beaver River Invitational (Oct 7) ... Zach Ornelas (S Jeff) and Wendy Pavlus (Tupper Lake) fastest
South Lewis Invitational (Oct 7)
Stock-Conwicke Invitational (Oct 7) ... Section 4
Leroy Invitational (Oct 7) ... Section 5
Geneseo CC Relay (Oct 7) ... Section 5
Suffolk PAL Invitational (Oct 6) ... Section 11


McQuaid Invitational (Sept 30) ... available speed ratings as of Oct 2

Warwick Wave Invitational (Sept 30) ... Hilton girls over Radnor PA, Greenwich girls and Shenendehowa boys win (speed rating added)

EJ Herrmann Invitational (Sept 30) ... Cicero-North Syr girls & Thousand Is CA boys win Elite divisions

East Syracuse-Minoa Invitational (Sept 30) ... Baldwinsville boys & girls take team title

Link to McDonalds Maymont VA Invite (Sept 30) ... Tully boys & girls win Silver division (speed ratings)

Schaeffer Invitational at Unatego  (Sept 30) ... Skaneateles team title

Selected Speed Ratings (Sept 30 weekend) .. Cougar NJ Invite, Carlisle PA Invite, McDonalds Maymont VA, Suffolk Coaches Meet

Late Results:
Hickories Invitational (Sept 23) ... Section 4
Franklinville Panther Invitational (Sept 16) ... Section 6

Baldwinsville Invitational (Sept 23) ... Hilton Girls (US#1 team) beat Greenwich 36 to 46 in soft and muddy conditions - the race was nearly even-up with half-a-mile to go and Hilton finished strongly to win ... Tully Boys & Girls win Small School Team titles ... [PHOTOS]

East Aurora Invitational (Sept 23) ... East Aurora Girls over Honeoye Falls-Lima ( 36-79); Liz Deir (HFL) wins

Auburn Invitational (Sept 23) ... Chris Mason (Auburn) best time ... Ratings added

Auburn Invitational Results Link (Sept 23) ... Chris Mason (Auburn) best time

Sherburne-Earlville Invitational (Sept 23)

Onondaga Homecoming Invitational (Sept 23)

Selected Speed Ratings (from Sept 23)


New Hartford Invitational (Sept 16) ... Tully Boys win impressively with Scott VanderMolen and Mike Heymann leading ... CBA-Syracuse Girls win impressively with Francesca Minale winning
Central Square Invitational (Sept 16) ... Liverpool Boys and FM Girls win ... Pat DuPont (Fairport) and Elizabeth McMahon (West Genesee) individual winners
South Jefferson Invitational (Sept 16) ... Zach Ornelas (SJeff) and Alissa Kersey (Sandy Creek) race winners with Marcellus taking team honors
Elmira Invitational (Sept 16) ... Christian Thompson (Candor) and Paige Mullins (Johnson City) individual winners
Saranac Lake Invitational (Sept 16) ... Lee Berube (Ticonderoga) fastest time
Selected Speed Ratings (from Sept 16th)

Cazenovia Invitational (Sept 15) ... Heather Wilson (Homer) edges Francesca Popple (Canastota) ... AJ Corcoran (Westhill) wins again

Odds & Ends ... (Sept 15 update) ... Greenwich Girls open season with "group" run performance ... Saratoga Girls open season with impressive dual meet performance

V-V-S Invitational (Sept 9) ... Elizabeth McMahon (West Genesee) and Leah Andrianos (ESM) take girl's divisions by comfortable margins ... AJ Corcoran (Westhill) and Ben Ludovici (CNS) boy's division winners
Oswego Invitational Results Link (Sept 9) ... Chris Mason (Auburn) fastest time of the day by 42 seconds ... Tully Boys go 1-5 in Small School race
Washingtonville Wizard Invitational (Sept 9) ... Shelby Greany (Suffern) easy winner
Section Ten Invitational at Norwood (Sept 9) ... Zach Ornelas (South Jefferson) and Wendy Pavlus (Tupper Lake) race winners (Norwood will host next year's State Meet)
Windsor Invitational (Sept 9)
Selected Speed Ratings (from Sept 9th)

Tom Cuffe's NY State Boys XC Preview #3 (Sept 3 update)

Chittenango Invitational (Sept 2) ... Katie Duerr (CNS) and Ben Ludovici (CNS) win 2.5-Miler
Tri-Valley Invitational (Sept 2)

Tom Cuffe's NY State Boys XC Preview #3 (Sept 3 update)

Longbranch XC Course Map ... for the Section 3 Championships & Liverpool Invitational

Notes ... The OHSL Townsend Relays will be held Sept 6th at Longbranch Park (4:30pm) ... The OHSL League Meet (Oct 28th at Tully) will start at 2:00pm (instead of 11am) due to ACT Tests

 Memo - What TullyRunners Will & Won't Be Doing This XC Season (Aug 27) 

Odds & Ends ... (August 26 update) ... Greece Police 5K (Aug 26) - Allison Sawyer runs fast as Hilton girls compete ...  Saratoga Harness Mile (Aug 14) - Nicole Blood faces Saratoga girls one final time ... Jailhouse Rock 5K (Aug 12) - Hannah Davidson & Saratoga girls run very well again ... Silks & Satins 5K (July 29) - Hannah Davidson & Saratoga girls run very well ... Midsummer Night's Dream XC Race (July 26) - Pat DuPont (Fairport) & Elizabeth McMahon (West Genesee) top finishers

NY Federation Meet Information 2006

Section 3 Pre-Season Team Previews 2006
 .... Section 3 GIRLS Team Preview (Aug 10) 
 .... Section 3 BOYS Team Preview (Aug 12) 

Dynamic Duo 3-Mile Race (Aug 5) ... Caitlin Lane & Brian Rhodes-Devey team-up to win

(Update) Girls Teams - Potential NTN Northeast & NY States Contenders (Aug 4)  ... Radnor PA gets a transfer and moves up to #3


Tom Cuffe's NY State Boys XC Preview #2 (Aug 2 update)

Boys: Potential NTN Northeast Contenders & NTN Predictions and Speed Ratings (July 29) 

Of Interest: ... Link to the Unofficial Section 9 2006 NYSPHSAA Cross Country Championships Web Site

Some Selected Speed Ratings for Out-of-NYState GIRLS in 2005
Some Selected Speed Ratings for Out-of-NYState BOYS in 2005  .. Of interest only to crazy people involved in pre-season ranking of NTN Northeast Teams

Tom Cuffe's NY State Boys XC Preview (July 1)
Dan Doherty's NY State Girls XC Preview

2006 XC Schedule (updated August 30)  

 - 2006-2007 Class Enrollment Numbers
 - Some NYSPHSAA Cross Country Participation Numbers from last year

XC Databases ... Updated Aug 20, 2006









Developed and maintained by Bill Meylan