XC Race Page 2007 (on TullyRunners.com)


Girls & Boys XC Performance Database

Race Results

Running Links



Contact Info




NY State Girls XC All-State & Runners-of-the-Year ... (by Dan Doherty)

Footlocker Nationals (Dec 8) ... Emily Lipari (Roslyn, NY) a very good 6th-place finish (NE girls win) ... Speed Ratings Added

Speed Rating History of Footlocker Finals 2006-1997 (Dec 4)

NTN National Championship (Nov 26) ... Fayetteville-Manlius Girls Win Handily Again ... NY and Northeast Girls do very well .. Speed Ratings Added

NTN Open Race (Dec 1) ... Speed Ratings
Footlocker West (Dec 1) ... Speed Ratings

NTN Predictions (Nov 26) ... Who will win NTN?? ... Fayetteville-Manlius Girls & Naperville Neuqua IL Boys are the favorites ... lots of closely matched teams!

NY - NTN Regional (Nov 24) ... FM Girls & Shen Boys win (Burnt Hills Girls & Warwick Boys qualify)

Northeast - NTN Regional (Nov 24) ... Brookline MA Boys & Lincoln-Sudbury MA Girls win

Footlocker NE - BOYS (Nov 24) ... Speed Ratings ... NY's Pat Dupont & Zach Rivers qualify
Footlocker NE - GIRLS
(Nov 24) ... Speed Ratings ... NY's Mary Kate Champagne, Emily Lipari & Shelby Greany qualify

Footlocker Midwest  (Nov 24) ... Speed Ratings
Footlocker South  (Nov 24) ... Speed Ratings
California State Meet (Nov 24) ... Speed Ratings

NY-NE NTN Qualifier - Boys & GirlsTeam Predictions (Nov 21) ... NE Boys & Girls "To Close To Call" ... FM Girls & Warwick Boys favored in NY ... Actual Scores Added (Nov 25)

NY Federation Championships (Nov 17) ... Fayetteville-Manlius Girls Just Plain Awesome ... Shenendehowa Boys win handily ... Emily Lipari (Roslyn) and Pat Dupont (Fairport) fastest individuals in NY

Other State Meet Speed Ratings (Nov 17) ... New Jersey MOC, MA State Champ

NY Federation Team Predictions (Nov 12) ... Actual Scores & Comments Added (Nov 17)

NY Federation Meet
 ... NY Federation Meet Information for 2007
 ... Boys Entry List ... Girls Entry List

XC Leaderboard 2007 Page (Nov 19 - Final update)
 Girls Individuals (NY STATE) 
 Boys Individuals (NY STATE)  
 Girls Individuals (Section 3)
 Boys Individuals (Section 3)
 ........ Team Ranking Page on ArmoryTrack (MileSplit-NY)

Speed Ratings for State Championship Meets in the NE (Nov 12 update) ... due to many requests; PA, CT, ME, NH, VT, RI, PA Independent, New England Champ

NY State Championships - BOYS (Nov 10) ... Warwick Valley over Shen ... Pat Dupont (Fairport) fastest boy ... Speed Ratings added
NY State Championships - GIRLS (Nov 10) ... Fayetteville-Manlius Girls Impressive ... Emily Lipari (Roslyn) fastest girl  ... Speed Ratings added

Other NY Championship Meet Speed Ratings (Nov 10) ... CHSAA Champ, PSAL Champ & AIS Champ

NYSPHSAA State Meet Predictions & Preview (Updated Nov 8) ... Actual Scores & Comments Added (Nov 11)

Team Ratings (NYSPHSAA) - Looking Towards Federation (Nov 6)

Information Concerning the NY State Meet
NY Federation Meet Information for 2007

Section 3 Championships - Boys (Nov 2) ... Liverpool edges FM ... Tully Boys win ... Chris Stogsdill (Marcellus) fastest individual
Section 3 Championships - Girls (Nov 2) ... FM awesome as usual ... Tully Girls win ... Hannah Luber (FM) fastest individual

Section 5 Championships (Nov 3)
Section 9 Championships (Nov 2)
Section 6 Championships (Nov 2)
Section 7 Championships (Nov 2)
Section 4 Championships (Nov 1)
Section 10 Championships (Nov 1)
Other Selected Sectional Speed Ratings (Nov 2,3) ... Section 2 Champ, Section 11 Champ, Section 1 Champ, Section 8 Qualifier

Teams Predictions for the Section 3 Championships (Oct 30) ... Actual Scores & Comments Added (Nov 3,4)

Section 3 Sectional Championship Information:
 ... Section 3 - Jamesville Beach Course Map ... Sectional course same as Chittenango Invite
 ... Section 3 Championship Divisions within Class Info
 ... Entry Info & Starting Box Assignments


ECIC Championship (Oct 27) ... East Aurora Girls win easily
STAC Championship (Oct 27)
CVAC Championship (Oct 27)
Adirondack Invitational (Oct 27)

Selected Speed Ratings (Oct 26-27) ... Suburban Council Champ, Troy Invite, Northern Co. Champ, OCIAA Championship, Monroe County Coaches, Nassau Co Conference Champ

MHAL Championship (Oct 26) ... Rhinebeck Girls & Red Hook Boys win
Chautauqua Co Championship (Oct 26) ... (Section 6)

OHSL League Championship (Oct 24) ... Tully Girls & Boys win team titles
Additional Speed Ratings (Oct 23-25) ... Wasaren League Champ, Section 11 Divisions, Colonial Council, Newark Valley Invite, Big 10 Championship, Northern Co. Champ, OCIAA Championship, Monroe County Coaches

NAC Championship (Oct 23) ... (Section 10)
Foothills Championship (Oct 22) ... Queensbury runs well

Marathon Invitational (Oct 20) ... Kate Rosettie (Corning) & Max Straneva (Chenango Valley) win seeded races ... Newark Valley Boys over Tully
CSC League Championship (Oct 20)
Weedsport Invitational (Oct 20)
Clarence Invitational (Oct 20)
Selected Speed Ratings (Oct 19-20) ... Brown Invitational, Section 1 Coaches Invite, Nassau Coaches Invitational, Eastern States, Greenwich Invitational
OSHL Freedom League Meet  (Oct 19)

Frontier League Championship (Oct 16)
TVL League Championship (Oct 16)
Additional Results (Oct 16) ... Whitney Point Invitational ... Section 1-Conference 4-South

Odds & Ends of Interest (updated Oct 16) ... Saratoga over Burnt Hills Girls in dual meet

NOTICE Concerning Manhattan Invite Speed Ratings (Oct 15)
Manhattan Invitational (Oct 13) ... Speed Ratings

East Syracuse-Minoa Invitational (Oct 13) ... Zach Rivers (Victor) wins with Chris Stogsdill (Marcellus) 2nd ... Allison Lasnicki (Canastota) finishes first, but Tully Girls win team score

Beaver River Invitational (Oct 13)
Cato Meridian Invitational (Oct 13)
Saugerties Invitational (Oct 13)
Alden Bulldog Stampede (Oct 13) ... East Aurora Girls split squad and win both divisions
Burnt Hills Invitational (Oct 13)

Selected Speed Ratings (Oct 13) ... Loyal Greenman Invite, Westhampton Beach Invite

RFA (Bill Coughlin) Invitational (Oct 13)
Pembroke Invitational (Oct 13)
SAS Inner Harbor Fall Run (for Modified) (Oct 13)Late Result - Tiger Trails Invitational (Oct 5)

Liverpool Invitational (Oct 6)
South Lewis Invitational (Oct 6)
Syracuse City Schools Invitational (Oct 6) ... Baldwinsville Boys & CNS Girls take team honors
Cobleskill Steven A. Warde Invitational (Oct 6)
Penfield-Irondequoit Invitational (Oct 5) ... Zach Rivers (Victor) & Kate Rosettie (Corning) winners
Selected Speed Ratings (Oct 5-6) ... Grout Run, St. Anthony's Invite, Suffolk PAL Invite, Leroy Invitational, Mayor's Cup, Disney Classic, Brewster Invite, Conwicke-Stock Invite, Southern Tier Classic

Disney XC Classic (Oct 5-6) ... Tully & Ursuline Girls win divisions, and other NY teams run well

Tully Invitational (Sept 29) ... Nice weather for a small group of varsity teams (and lots of modified runners)
EJ Herrmann Invitational (Sept 29) ... Niskayuna Boys & Colonie Girls win Elite race divisions
Queensbury Invitational (Sept 29) ... Colby Delebene (Pawling) and Kate Rossttie (Corning) fastest
McQuaid Invitational (Sept 29) ... Preliminary Speed ratings for Partial Results
Dewitt Clinton Invitational (Sept 29)
Selected Speed Ratings (Sept 29) ... Warwick Wave Mania, Ocean State Invite, Suffolk Coaches Invite, Galway Invite, Oatlands Invite VA, Paul Short Invite PA, Unatego Invite

Odds & Ends of Interest (updated Sept 26) ... Burnt Hills & Saratoga Girls win dual meets

Selected Speed Ratings (Sept 20-22) ... Manchester Invite NH, Red Raider Run, Pratt Invitational, Wildcat Invite, Pepperdine Invite CA (Warwick girls), Edgewater Invite FL (Warwick boys), Fort Plain Invite

Hickories Invitational (Sept 22) ... Newark Valley Boys & Johnson City Girls win
New Hartford Invitational (Sept 22) ... CNS Boys & Liverpool Girls win
Auburn Invitational (Sept 22)
Section 10 Invitational (Sept 22) ... Site of this year's State Class Meet
Bowdoin Park Classic (Sept 22) ... Ratings ... Voorhees NJ Girls & Brookline Boys
East Aurora Invitational (Sept 22) ... East Aurora Girls & Boys win
Sherburne-Earlville Invitational (Sept 22)

Chittenango Invitational (Sept 15) ... Fayetteville-Manlius Girls with an impressive opening race, BUT the team was Dis-Qualified for a starting-line violation ... [BOYS Results] Pat DuPont (Fairport) fastest of the day
West Seneca Invitational (Sept 15) ... Section 6
Elmira Invitational (Sept 15) ... Paige Mullins (Johnson City) wins again
Franklinville Panther Classic (Sept 15) ... Varsity II results added ... East Aurora Girls good again ... These results are NOT included in this week's Rankings
Selected Speed Ratings (Sept 15) ... Suffern Invite, Jim Smith Invite, Guilderland Invite, Villa Bears Inv, Somers Big Red Inv, Blackbird Invite, Regis invite, Wheatley Invite

Late Result ... Montrose Meteor Invitational (Sept 15)

Selected Speed Ratings (Sept 8) ... Shaker Invitational, Byron-Bergen Invitational, Rob Breen Invite, Oneonta Invite, Fonda-Fultonville Invite

V-V-S Invitational (Sept 8) ... Chris Stogsdill (Marcellus) fastest boy and Heather Vroman (Proctor) fastest girl
South Jefferson Invitational (Sept 8) ... Katie Webster (CBA) and Sean Curry (BG-BL) win
Central Square Invitational (Sept 8) ... Michelle Brandt (Chittenango) and Sam Smolenski (Skaneateles) race winners
Windsor Invitational (Sept 8) ... Paige Mullins & Johnson City win girls varsity
Washingtonville Wizard Invitational (Sept 8) ... Shelby Greany (Suffern) and Colin Anderson (Cornwall) fastest race winners
Spackenkill Invitational (Sept 8) ... Somers Boys run well
Saranac Lake Invitational (Sept 8) ... Lee Berube (Ticonderoga) wins easily
Oneonta Invitational (Sept 8) ... Full Results
Andy Bennett Memorial Invitational (Sept 8) ... Rhinebeck girls & Red Hook boys

Tri-Valley Invitational (Sept 1) ... First results of the season ... Brendan Devine (Monticello) sets course record

Some Additional Information Concerning the State Meet (Aug 29)

Pre-Season Previews 2007
 ... Section 3 GIRLS Team Preview Projections for 2007 (Aug 28)
 ... Section 3 BOYS Team Preview Projections for 2007 (Aug 29)


Section 3 - Jamesville Beach Course Map (updated Aug 23) ... The course has been changed for both sectionals & the Chittenango Invitational

NY Federation Meet Information for 2007 ... (early posting)

Article - Speed Ratings - Response to Some Common Questions (Aug 18) ... an article intended for viewers interested in certain aspects of speed ratings (probably boring for most viewers)

2007 Cross Country Schedule information (updated Sept 4 ... Baldwinsville Invitational Cancelled (school construction stops a second Section 3 invitational).

Pre-Season Previews 2007
 .. NY State Girls Teams: Pre-Season Rating for Potential Federation Teams (July 29) ... FM, Burnt Hills, Saratoga, East Aurora and Greenwich lead a parade of good NY teams
 .. NY State Boys Teams: Pre-Season Rating for Potential Federation Teams (July 23)

 .... Profiles - Top Individual BOYS in NY State (July 12)
 .... Profiles - Top Individual GIRLS in NY State  (July 9) 

 .... Top Returning BOYS in Section 3 (Aug 9) ... updated, (Bishop Ludden moves to Class B)
 .... Top Returning GIRLS in Section 3 (Aug 7) 

Article - Improving a Cross Country Team Quickly with "New Blood" (July 1) ... new runners on teams create uncertainty
Article - Identifying Teams That Might Contend at NTN (June 25) ... a continuation of the Dec 20th article about NTN stats (looks at the PA teams and the NY girls)


Fall 2007 XC Classifications & Numbers (updated June 19) ... There are some changes (Class divisions modified slightly)

Article - Speed Ratings and Track Times - A Statistical Correlation (Apr 16) ... Chart of Speed Ratings vs. Track Times
Article - NTN - Teams That Finish Best - One Statistic They Have in Common (Dec 20)

XC Databases ... Updated Dec 9, 2007








Developed and maintained by Bill Meylan